İSTKAYDER 5. Mantı Festivalini Gerçekleştirdi

İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İSTKAYDER) ve Beylikdüzü Belediyesi’nin ortak organizasyonu olan 5. Geleneksel Kayseri Mantı Festivali tam anlamıyla lezzet şölenine sahne oldu. Beylikdüzü Yakuplu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen festivalde 4 bin kişiye mantı ikram edildi. Kayserinin en meşhur lezzetlerinden olan mantının tadına bakmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

ekrem-imamoglu-fikret-sahin-manti-festivali

4 Bin Kişilik Mantı İkram Edildi

İSTKAYDER’in Beylikdüzü Belediyesi ev sahipliğinde düzenlediği 5’inci Mantı Festivali 18 Kasım tarihinde gerçekleştirildi. Kayseri’nin hünerli kadınlarının usta ellerinden çıkan ve özenle hazırlanan mantılar sabah saatlerinde pişirilerek vatandaşlara sıcak ikram edildi. Beylikdüzü’nde geleneksel hale gelen lezzet şöleninde 4 bin kişiye mantı ikramında bulunuldu.

Ekrem İmamoğlu: “STK ve hemşeri derneklerinin hayatımda ayrı bir yeri var”

ekrem-imamoglu-manti-festivali-konusma

Festivale Beylikdüzü İlçe Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz, Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır, siyasi parti ilçe başkanları, STK’lar, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları veren İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin ve Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Muhammed Ali Temel katkılarından dolayı Beylikdüzü Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Festivalde yaptığı konuşmada sivil toplum kuruluşlarını ve hemşeri derneklerini hayatında ayrı bir yere koyduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kayseri’nin simgesel ürünü olan mantı burada bulunan herkesin bir araya gelmesine vesile olmuştur. Dolayısıyla bu bir Kayserili buluşması değil, Kayserili dostlarımız ve onların destek verdiği derneklerin katkılarıyla Beylikdüzü halkının buluşmasıdır. Onlar bizim kültürel hayatımızın temsilcileri ve değerlerimizi gelecek nesillere aktaracak olan kurum ve kuruluşlardır. Ancak ayrışmanın ve kutuplaşmanın asla bir parçası olmamalılar. Hemşeri dernekleri İstanbul’da yaşayan herkesi buluşturmanın bir formülünü bulmalılar. Biz buna öncülük etmeye çalışıyoruz. Umuyorum geleceğe dönük bu tür etkinlikleri arttırırız ve Türkiye’deki diğer illerin organizasyonlarıyla da bir araya gelebiliriz. Bu duygularımla inşallah nicelerini yapacağımız mantı festivalinin devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

beylikduzu-kaymakami-mehmet-okur-istkayder-manti-festivaliBeylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur ise konuşmasında Türkiye’deki kültür çeşitliliğine değinerek, “Türkiye de her ilimizin kendine has kültürü var. Dolayısıyla bu kültür çeşitliliğinin birleşmesiyle bizim kültürel zenginliklerimiz her geçen gün daha da artarak devam ediyor. Bu da ayrıştırıcı değil toplum adına birleştirici bir unsur olmaktadır.” dedi.

Ardından konuşan Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır “5 sene evvel başlattığımız zaman ‘Biz bu mantıyı çok pişiriyoruz, o kadar çok katılan olur mu?’ diye sormuştum. Etkinliğimizin bu kadar fazla insan tarafından rağbet görmesi bizi ziyadesiyle memnun etti. Her bir etkinliğimizde bir öncekinden daha fazla sayıda misafir ağırladık. Başlangıçta etkinliğimize 500-1000 vatandaşımız katılmışken bu festivalde neredeyse 5 bine yakın misafir ağırladık. Katılan insan sayısı arttıkça festivali devam ettirme hevesimiz de canlı kaldı.

fikret-sahin-insaat-muhendisi-istkayder-manti-festivaliİSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin ise yaptığı konuşmada “Hemşerilerimiz ve Beylikdüzü sakinlerinin festivalimize gösterdikleri ilgiden dolayı çok mutluyuz. Amacımız hemşerilerimizi ve dostlarımızı bir araya getirmek, kaynaşmak ve kaynaştırmaktır. Öyle ki sadece mantı tatmaya gelerek tanışan vatandaşlarımız arasında birçok iş bağlantısı bile kurulmasına vesile olmaktayız. Bir diğer amacımız ise memleketimiz Kayseri’nin meşhur lezzeti mantıyı herkesin tatmasıdır. Bu etkinlikte ikram ettiğimiz mantılar özel olarak hazırlanmaktadır. Her yıl kendimizi geliştirerek devam ediyoruz. Bu başarımızda hem başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun büyük emeği vardır. Bize Belediye Tesislerinin kapılarını açarak ve her etkinliğimize bizzat katılarak verdiği tüm desteklerden dolayı şahsım ve tüm Kayserililer adına teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Festivalde çok nezih ve sıcak bir ortam oluştuğuna vurgu yapan Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Mülayim Demirtaş, etkinliğe katılan basın mensupları ile yaptığı röportajda “Amaç mantı yemek değil insanları bir araya getirmek ve sosyalleştirmekti. Ortamın neşesine bakarsanız bu amacın başarıyla yerine getirilmiş olduğunu görebilirsiniz” diyerek organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aslen Sivaslı olan Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise “Kayseri demek Sivas demek. Sivas’ta da mantı çok meşhurdur. Buradaki amaç mantıyı bahane ederek insanlarla kaynaşmak, birlik beraberlik mesajı vermektir. Kayseri ile Sivas sınır komşusu olduğundan biz de bugün davete icabet ettik. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Kadakal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kadakal “Bu tarz etkinlikler sadece tanıtım sağlamakla kalmıyor aynı zamanda hayatımıza hareket katıyor. İSTKAYDER sayesinde insanlar mantı gibi bir lezzetle buluşmuş oldular. Emeği geçen herkese saygı ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ekrem-imamoglu-fikret-sahin-manti-festivali

Programın sonunda İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin, Başkan Ekrem İmamoğlu’na plaket takdiminde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir