İlk “Kayseri Tanıtım Günleri” Etkinliği İSTKAYDER İmzası ile Gerçekleştirildi

İSTKAYDER (İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) ile KAYFED (Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu) iş birliği organize edilen Kayseri Tanıtım Günleri etkinliği, 8-11 Aralık tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi. Yenikapı’da ilk kez gerçekleştirilen ve Kayseri’nin dillere destan ürünleri ve tarihinin tanıtıldığı etkinliğe, İstanbul Valiliği, Kayseri Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından destek verildi.

Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin de stantlarda yerini aldığı etkinlikte Kayseri il ve ilçelerinin stantları ilk günden büyük ilgi gördü. Stantlarda, Kayseri’nin 16 ilçesinin her birinde bulunan tarihi ve doğal güzellikler, gastronomi ve turizm potansiyeli tanıtıldı.

Etkinlik boyunca Kayseri’nin mutfak lezzetlerinden, ilçelerine, turizm değerlerinden son yıllarda gün yüzüne çıkarılanlar başta olmak üzere, şehrin kültürel mirası da dâhil pek çok alanda tanıtımlar yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin de şehrin değerlerini tanıtan stantlarla yerini aldığı etkinlikte 11 Aralık Pazar gününe kadar İstanbul’daki Kayserililer ile Kayseri’yi merak eden vatandaşlar stantlarda ağırlandı ve kadim kentin tanıtımı yapıldı.

“KAYSERİ’Yİ TÜM DÜNYAYA TANITMAK İÇİN GAYRETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Kayseri Tanıtım Günleri’nin, Kayseri kültürünü yansıtarak birlik, beraberlik ile dayanışmaya vesile olmasını temenni eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, etkinlik hakkında şöyle konuştu:

“Kayserililer, İstanbul’da buluştu. Biz de Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak yerimizi aldık. 16 ilçemiz de stantlarını kurarak, şehrimizin tanıtılmasına vesile oldular. 6 bin yıllık tarihi ve 7,5 milyon yıl önce bulunan fosiller ile doğa geçmişi olan eşsiz bir zenginliğe sahip kadim kent Kayseri’miz, turizmin ve gastronominin de merkezidir. Endüstrisi, ticareti, sanayisi, üniversiteleri, gastronomisi, tarihi ve doğal güzellikleri ile Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kentimiz Kayseri’yi, sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya tanıtmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Kayseri Tanıtım Günleri’mizin hayırlı olmasını ve birliğimize, beraberliğimize, dayanışmamıza vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda Kayseri Tanıtım Günleri’nin açılış konuşmasını İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin gerçekleştirdi. Konuşmasına, İSTKAYDER’in kuruluş süreci ve hedeflerinden bahsederek başlayan Fikret Şahin şöyle devam etti:

“Biz 2011 yılında, İstanbul’daki Kayserilileri bir araya getirmek maksadıyla kurulduk. En büyük hizmetimiz öğrenci bursları olup tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi hemşerilerimize elimizden geldiği ölçüde yardım etmekteyiz. Daha önce 6 kez gerçekleştirdiğimiz mantı festivalimizi daha geniş bir kitleye taşımak istedik. Huzur şehri Kayserimizin tarihini, kültürünü, turizmini, yöresel lezzetlerini ve birbirinden kıymetli değerlerini, Dünya’nın en güzel şehri İstanbul’da Türkiye’nin en güzel şehri Kayseri’yi tanıtmak amacıyla bir araya geldik. Yenikapı’da ilk kez Kayseri Tanıtım Günleri’ni organize etmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu süreçte bize destek veren başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç, İstanbul Vali Yardımcımız Hasan Hüseyin Can, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu, Kayseri Ticaret Odası Başkanımız Sayın Ömer Gülsoy ve organizasyonumuza katkı sağlayan herkese gönülden teşekkür ediyorum.”

KAYMEK STANDI

Yenikapı Etkinlik Alanı’nın girişinde ziyaretçileri KAYMEK (Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş.) öğrencilerinin, aldıkları eğitimlerin ardından emek vererek ortaya çıkardıkları el yapımı ürünler sergisi karşıladı. Kayseri’nin atölye ve kurs anlamında en etkin kurumlarından olan KAYMEK’in idari amiri Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhterem Yazıcıoğlu, etkinlik alanındaki sergide basın mensuplarının sorularını yanıtladı:

“Kayserimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. Geçmişte Selçuklu şehri olan Kayserimizde, Selçuklu dönemine ait birçok yapı ve eser bulunmaktadır. Bir Selçuklu Sarayı olan Keykubadiye de bu yapılan kazı çalışmaları sonucu elde edilen bitkisel figürler, çift başlı kartal, Selçuklu Yıldızı gibi birçok figür ve motif, takı ve süs eşyası tasarımlarımızda model olarak kullanılmaktadır. Malumunuz olduğu üzere ilimizde kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Seramik hamuru şekillendirme yöntemiyle yapılan tabaklarda ve takılarda özgün eserler elde etmek adına bu figür ve desenleri kullanarak tarihi yansıtan bir sanata dönüştürdük. KAYMEK, 7’den 77’ye herkese hitap edebilen kurs yelpazesine sahiptir. Gençlik merkezlerinde gençlere akademik ders takviyelerinden, sanat ve meslek eğitim kurs merkezlerine kadar; kişisel gelişimden yabancı dil kurslarına kadar birçok eğitim imkânı sunmaktayız. Sanatsal kurslar bünyesinde öğretmenlerimiz, eğitmenlerimiz, Kayseri halkına eğitim anlamında büyük bir destek vermektedir. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a bizlere bu imkânı sağladığı için teşekkür ederiz.” dedi.
Kayseri Tanıtım Günleri festivaline gerek İstanbul’da yaşayan Kayserili hemşerilerimiz gerekse İstanbullular çok yoğun ilgi gösterdiler. Kayserinin tarihi, kültürü, turizmi, gelenekleri tanıtıldı. Ayrıca lezzetler çadırında bulunan stantlarda Pastırma, sucuk, mantı, gilaburu gibi Kayseri’ye münhasır lezzetlerin tanıtımı yapıldı.

Program sunuculuğunu İshak Akbay’ın üstlendiği festivalde Ahmet Şafak, Baha, Fatih Bulut, Ahmet Eşkin, Ozan Yusuf Alper Güllü ve yerel sanatçılar konserler verdi. Kayseri Spor A.Ş. tarafından etkinlik alanına getirilen sporcular, muhteşem sahne performansları ile eğlenceli anlar yaşanmasını sağladılar. Stantlarda gerçekleştirilen sosyal etkinliklerde ödüllü yarışmalar düzenlendi ve yarışmayı kazananlara sponsorlar tarafından gönderilen hediyeler takdim edildi.

Yenikapı’da ilk kez gerçekleştirilen Kayseri Tanıtım Günleri organizasyonunun mimarı İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda organizasyon süreci ve etkinliğin gidişatı hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu:

İSTKAYDER Başkanı Fikret ŞAHİN, “Yaklaşık 2 aylık bir süreçten geçtik, çok büyük emek verdik. İSTKAYDER olarak daha önce Beylikdüzü’nde 6 kez mantı festivali organize ettik. Yenikapı’da Kayseri Tanıtım Günleri’nin ilk kez bizim tarafımızdan organize edilmiş olmasından dolayı gurur duyuyoruz. İstanbul’daki hemşerilerimiz ve Kayseri’yi merak eden vatandaşlarımızla burada buluşmuş olmanın keyfini, mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediyesi desteği ile 16 ilçe belediyemizi İstanbul’a getirdik. Tüm belediyelerimiz burada birbirinden güzel stantlar hazırladılar ve kendi ilçelerinin öne çıkan ürünlerini tanıttılar. İstanbul’daki hemşerilerimize Kayseri’yi hatırlattık. İstanbul’da yaşayıp şehrimizi bilmeyenlere de Kayseri’yi tanıttık. Yoğun bir katılım oldu, Kayserimizin coğrafi işaretli ürünlerine ilgi büyüktü. Dilerim bizim başlattığımız bu anlamlı organizasyon geleneksel hale gelerek her yıl tekrarlanır. Bakanlarımız Sayın Mehmet Özhaseki ve Sayın Mahmut Gürcan, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç ve ilçe belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız sağ olsunlar bizleri yalnız bırakmadılar. TV Kayseri ve Kayseradar – 1HA ekibine de vermiş oldukları destekten dolayı özel olarak teşekkür ediyorum zira Kayseri’de yaşayan hemşerilerimizin etkinliğimizi canlı yayınla başından sonuna dek izlemelerini sağladılar. Etkinliğimize katılamayanlar TV Kayseri ve Kayseri Radar ekipleri sayesinde burada yaptığımız programı an be an takip etme fırsatı buldular. Organizasyonumuza emek veren İSTKAYDER yönetim kurulumuza ve üyelerimize, KAYFED yönetim kurulu üyelerine ve tüm destekçilerimize gönülden teşekkür ediyorum.”

İSTKAYDER Basın Danışmanı Meltem Suzan ZEKİ ise organizasyonunda yer aldığı Kayseri Tanıtım Günleri’nin planlama ve uygulama süreci hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Dernek olarak Beylikdüzü ilçesinde 6 kez mantı festivali organize ettik fakat bu etkinliğin yeri bizim için çok ayrı. İSTKAYDER olarak hem Yenikapı’da ilk kez Kayseri Tanıtım Günleri yapıyor olmak hem de organizasyondan elde edilecek tüm gelirin Kayserili öğrencilere burs olarak dağıtılması bu etkinliği bizim için çok daha kıymetli kılmaktadır. Böylesine anlamlı bir organizasyonda yer almaktan dolayı çok mutluyum ve derneğim adına gururluyum. Biraz zorlu bir süreç geçirdik fakat sonucu çok güzel oldu. Böylesine büyük bir etkinliği ilk kez yapıyor olmamızdan dolayı elbette birtakım aksaklıklar oldu zira ilk olan her işin muhakkak bir eksiği bulunur. Almamız gereken dersleri aldığımıza ve bir sonraki etkinliğimizin çok daha başarılı, daha kaliteli ve bizler için daha kolay olacağına inanıyorum. Özellikle Kayseri’de gerek belediyeler gerekse iş insanları büyük endişe yaşadılar. Çünkü bu ilk organizasyondu. İstanbul’un uzak olması, nakliye sorununun nasıl çözüleceği, organize olmak noktasında nasıl adımlar atılması gerektiği gibi sorularına tatmin edici cevaplar aradılar. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in organizasyona güvenmesi ve önderlik etmesi sayesinde belediyelerimiz güvenle hazırlıklarını tamamladılar. Her şeye rağmen organizasyonumuzu alnımızın akıyla gerçekleştirdik. Biraz daha kendi memleketimizin insanına ve kaliteli faaliyetler yürüten derneklere güvenmek ve onların yükünü hafifletmek için destek vermek gerektiğini düşünüyorum. Kayseri’deki sivil toplum örgütleri yönetim kurulu üyelerinin, buradaki derneklerle iş birliği yaparak hem proje çapında hem davete icabet etme anlamında birbirlerine destek olmaları gerektiğine inanıyorum zira birlikten kuvvet doğar. Organizasyonumuza destek veren, bize inanan ve Kayserimize hizmet etmek için çabalayan herkese şahsım ve derneğim adına şükranlarımı sunuyorum. Gücümüz yettiğince bu dernekte hizmet etmeye devam edeceğiz çünkü yaptığımız her iş gerçekten büyük anlam içeriyor. Başkanımız Fikret Şahin’in her zaman söylediği gibi bir iş insanı için öğrencilerimize verilen burs miktarları çok küçük tutarlar olsa da bir öğrenci için tabir-i caizse hayat kurtarıcı olabiliyor. Biz burs verdiğimiz öğrencilerden yıllar sonra aldığımız pozitif geri dönüşlerde çok büyük mutluluk yaşıyoruz. Bu sebeple biz dernek olarak etkinliklerimize ve desteklerimize devam etmeye kararlıyız, her defasında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Hem öğrencilerimize fayda sağlamak hem memleketimizin tanıtımına katkıda bulunmak hem de İstanbul’da iş hayatında başarıya ulaşmış hemşerilerimizin öykülerini Kayseri’de duyurmak amacıyla projeler üretmeye devam edeceğiz. Ümit ediyorum ki tüm Kayserililer İstanbul’da birlik olurlar ve bu tarz anlamlı organizasyonlara destek verirler.”

ETKİNLİĞE KATILAN PROTOKOL NELER SÖYLEDİ?

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki
Binlerce yıllık tarihi olan kadim şehrimizi çok seviyoruz, bu sevgimiz de boşuna değil. Bu etkinlik sayesinde hemşerilerimizle hasret giderme, sohbet etme imkânı bulduk. Tek tek tüm stantları gezerek belediye başkanlarımızı ve ekiplerini tebrik ettik. Kayserimizin hayrına olan her türlü etkinliğe destek vermekten onur duyuyorum. Bu güzel tanıtım programında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan

Kültürüyle, insanıyla, yaşam biçimiyle örnek bir şehir olan Kayseri memleketimdir ve çok severim. Biz de memleketimizle ilgili organizasyon ve projelere her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Burada çok güzel bir ortam oluşturulmuş. Kıymetli Valimiz ve Belediye Başkanlarımız, Kayserimizi tüm ilçeleri ile İstanbul’a taşımışlar. Çok memnun olduk.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek

Kayseri Valiliği olarak Büyükşehir Belediyemizle beraber Bakanımız Mehmet Özhaseki himayesinde, İstanbul’da Kayserilileri bir araya getirmek, birlik beraberliği tesis etmek ve Kayseri’yi tanıtmak amacıyla bir organizasyon tertip ettik. Kayseri farklı bir şehir, hepimizin bildiği gibi en önemli ticaret şehirlerinden biri olup güneyden kuzeye, doğudan batıya kime sorarsanız sorun insanların sevdiği sempatik bir şehirdir. İstanbul’da Kayseri’yi yaşatmaya çalıştık. Hemşerilerimizle İstanbul’da bir araya gelmekten dolayı çok mutluyuz. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki bizi yalnız bırakmadı. Kendisine ve tüm Kayseri Belediye Başkanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün ilçelerimiz çok güzel stantlar hazırlamışlar, tebrik ediyorum.

Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç

Dünya’nın en güzel şehri İstanbul’da, hemşerilerimizle bir arada olmaktan dolayı mutluyuz. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in belirttiği gibi, Kayseri’nin yeterince tanınan bir şehir olduğuna güvenerek tanıtılmaya çok da ihtiyacı yok düşüncesi kesinlikle doğru değildir. Biliyoruz ki Kayseri, 5000 yıldır ticaretin yapıldığı, önemli ticaret merkezlerinden biri olan şehirdir. İç Anadolu’da coğrafi açıdan pek çok dezavantajı bünyesinde barındırmasına rağmen sanayide ve ekonomiyle ilgili birçok alanda ülkemizin yüz akı olan bir şehirdir. Biz sanayide hep ileriye bakıyoruz, öyle olmaya da devam edeceğiz ancak bizim başka değerlerimiz de var. Bu değerlerin İstanbul gibi metropollerde daha iyi tanıtılması gerektiğine inanıyoruz. Erciyes Dağı’nı herkes sadece bir dağ olarak bilir ama günümüzde Erciyes, Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Şayet kış sporları ve kış tatili düşünen herkesin ilk tercihi olan turizm merkezlerindendir. Kış sezonu başladığında Erciyes otellerinde, önceden rezervasyon yaptırmayanlar için yer bulmak neredeyse imkânsız hale gelir. Bu bizim için gurur vericidir. Tabi şehir merkezimizde ve ilçelerimizde 6000 yıllık tarihin sonucu olarak çok fazla tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bu eserler tanınıp bilinmedikten sonra anlam ifade etmez. Bu sebeple tanıtım çok önemlidir. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in tanıtım konusuna ne kadar önem verdiğini Kayseri’de herkes iyi bilir. Kendisinin aylardır Kayseri’nin değerlerinin tanıtılması için ne kadar emek sarf ettiğini yakinen şahit olanlar çok iyi bilirler. Bu anlamda inşallah emeklerimizin karşılığını alırız. Elbette burada sivil toplum kuruluşlarına da görev düşmektedir. El birliğiyle şehrimizin en iyi şekilde tanıtılması için çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünmekteyim.

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin CAN

Böyle güzel bir faaliyeti İstanbul’da gerçekleştirdikleri için derneklerimize ve hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Ben İncesu, Kızılörenliyim. İncesu tarihi konumu, bağ, bahçe, zirai verim itibariyle Kayseri’nin en güzel ilçelerinden biridir. Sizlerin vasıtasıyla herkese selam ediyorum.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç:

Böyle anlamlı bir organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kayseri’nin değerleri denildiğinde ilk akla gelenler klasiklerimiz pastırma, mantı ve sucuktur, bunlar zaten olmazsa olmazımızdır. Bunun yanında gastronomi zenginliği ile bilinen Kayseri’miz, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından gastronomi dalında oluşturulan “Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesi’ne” girmiştir. İstanbul’daki Kayserili hemşerilerimizi sevgiyle ve saygıyla selamlarken İstanbul’dan da Kayseri’ye selamlarımızı, saygılarımızı gönderiyoruz. Hayırseverliği ile, gerçek dostluk ve birlik beraberlik anlayışıyla ülkemizin olmazsa olmazıdır Kayserimiz. Yerel Yönetimler Başkanı Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki bugün açılışta yaptığı konuşmada, 30 büyük şehir içerisinde yatırıma en çok oransal olarak pay ayrılan büyük şehrin Kayseri olduğunu belirtti. Bizi seven, güvenen hemşerilerimize layık olma yönünde gayret göstermeye devam ediyoruz.
memduh-buyukkilic-istanbul-kayseri-tanitim-gunleri-yenikapi-bunyan-belediye-standi

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar

Kocasinan Belediyesi olarak Kayseri’de en çok kentsel dönüşüm alanında gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle öne çıkıyor olsak da bu konuya burada değinmemeye çalıştık. Yenikapı’da daha çok Kayserimizi, Kocasinan’ı ve Kayserimizin Kocasinan’daki kültür varlıklarını tanıtmayı hedefledik. Elbette Kayseri burada gösterebildiklerimiz ve anlatabildiklerimizden çok daha fazlası ama takdir edersiniz ki ilimiz küçük bir stantta ve dört günde anlatılacak bir şehir değil. Biz İstanbul’a tanıtım amaçlı olarak yöresel lezzetlerimizden kedi bacağını getirdik. Standımızı ziyaret eden misafirlerimize ikram ettik. Diğer tarafta özelikle gençler ve çocuklar için yapmış olduğumuz çalışmalarımızı ziyaretçilerimize anlattık. Bu çalışmalar hakikaten sadece şehrimizde değil Türkiye’de farkındalık oluşturabilecek niteliktedir. Kocasinan Gençlik Merkezlerimiz, Çocuk Kulübümüz, Kocafestimiz gibi etkinliklerden birkaçını burada hemşerilerimize tanıttık. Kayseri’de yaşayan hemşerilerimiz kadar Kayseri dışında yaşayan hemşerilerimiz de Kayseri’de neler yapıldığından haberdar olsun istedik. İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizin memleketlerinde neler yapıldığından haberleri olsun istedik. Bu tür organizasyonlarda bir araya gelmenin şöyle bir güzelliği daha var. Hemşerilerimiz kendi ilçelerinin stantlarını ziyaret ettiklerinde, burada kendi köylüleri ile hasbihal ettiklerinde bir nevi sıla-i rahim yapmış oluyorlar. Bir şekilde tanıdıkları, bildikleri kendi ilçelerinin, köylerinin güzelliklerini burada bir kez daha anımsama imkânı buluyorlar. Tahminimce buraya gelirken yalnız da gelmiyorlar; konu komşu, eş dostu da getiriyorlar. Bu sayede memleketimizin mantısı, kedi bacağı, gilaburusu, Yahyalı’nın elması gibi bizim şehrimize ait güzelliklere İstanbul’da yaşayan Kayserililer dışındaki diğer kardeşlerimize de tanıtma imkânı bulmuş oluyoruz.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın

Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan ve çok başarılı mitingler gerçekleştirilen mekandayız; Yenikapı’dayız. Kayserililerin tanışmasına vesile olan Kayseri’mizi tanıtma programındayız. Tüm ilçelerimiz burada kendi ürünlerini, maharetlerini teşhir ediyorlar. Ama Talas özelinde konuşacak olursak üründen ziyade kültür, sanat ve tarih öne çıkmaktadır. Kayseri’de en fazla tarihi eserin bulunduğu ilçemiz olan Talas için biz de elimizden geleni yapmaya çalıştık; kültür ve sanatı öne çıkarmaya gayret ettik. İlçemizde tarihi eserlerin yanı sıra Ermeni ve Rum nüfusun Müslümanlarla birlikte yaşanmışlıkları olan çok özel konaklarımız var. Bunların hepsini tek bir stantta ifade etmeye çalıştık. Biliyorsunuz ki Talas 2 üniversitenin de konuşlandığı bir bölgedir. Standımızı ziyaret eden tüm İstanbulluları ve burada yaşayan Kayserilileri Talas’a davet ettik. 4 gün boyunca ilçemizi en güzel şekilde tanıtmaya gayret ettik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar

En doyurucu stant bizim Develi standı idi, çok da ilgi gördü. Develimize has ürünlerimizden cıvıklımız, tahinlimiz, cevizli pidemiz, kuru kayısımız, çemenimiz, pestilimiz ve köfterimiz, standımızı ziyaret eden tüm misafirlerimize ikram edildi. Biliyorsunuz ceviz denildiğinde Kaman Cevizi derler ama ben iddia ediyorum Develi Cevizi daha lezzetli ve kalitelidir. Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Biz etkinlik alanına Kayseri Pastırmasından ziyade Develi Pastırması getirdik, ziyaretçilerimize onu ikram ettik. Develimize özel pastırmanın daha lezzetli daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Tadıldığında aradaki farkın hissedileceğini belirtmek isterim. Çok güzel bir tanıtım standı hazırladık. Develi’ye özgü çok çeşitli yöresel ürünlerimiz, İstanbul’da Kayseri’nin tanıtımı açısından güzel bir intiba bıraktı. Develi Zile Kili’ni de getirip burada misafirlerimize tanıttık. Zile Kili, egzamaya iyi gelen bir topraktır ve ücretsiz olarak ziyaretçilerimize dağıtarak denemelerini tavsiye ettik. Ayrıca lavantadan yapmış olduğumuz kolonyalarımız ile Sayın Valimiz Gökmen Çiçek öncülüğünde başlatılan Kadın Kooperatifimizde hanım kardeşlerimizin yapmış olduğu ürünlerimizi de sergiledik. Kabak çekirdeğimizi de ikram ettik. Organizasyon ziyadesiyle güzeldi. Bizler de buradaki derneklerimiz ve hemşerilerimizle buluştuk. Onlardan da çok güzel karşılıklar aldık. İstanbul’daki Develili hemşerilerimiz bizi dört gün boyunca yalnız bırakmadılar. Emeği geçenlere, organizasyona destek verenlere teşekkür ediyorum.

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun

İlçemizden getirdiğimiz malzemeler burada çok rağbet gördü. Tahminimizden fazla satış yaptık. Kadın Kooperatifimiz çok maharetli, Gilaburu’dan yaş pasta bile ürettiler. Bize de böyle yetenekli hanımlarımızı desteklemek düşer. Hepsini tek tek kutluyorum. Hem kendilerine hem ilçemize hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Ayrıca yakında hizmete açacağımız Kayabaşı cam seyir terası hem de diğer değerlerimiz olan Bünyan halımızı, gilaburumuzu, aspir yağımızı, gilaburu reçelimizi insanlara tanıtmak amacıyla etkinlikte standımızla yerimizi aldık. Hemşerilerimiz standımıza gelince gurur duydular, biz de onlarla gurur duyuyoruz. Böyle bir imkânı bizlere sağladıkları için Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Bünyan Kaymakamımıza teşekkür ediyorum.
memduh-buyukkilic-bunyan-belediye-baskani-ozkan-altun-yenikapi-kayseri-tanitim-gunleri

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan

Yeşilhisar, tarımın, turizmin ve tarihin merkezi diyebilirim. İlçemizde yok yok. Kayısıdan çekirdeğe, elmadan pancara kadar tarım adına her türlü ürünümüz var. Turizm adına da Soğanlı, Sultan Sazlığı, Erdemli ve içmecelerimiz var. Ayrıca Soğanlı Bebeğimiz çok meşhurdur, burada birkaç örnek sergiledik. İlçemizin değerlerini İstanbul’daki hemşerilerimiz ile etkinliğimize ilgi göstererek standımızı ziyaret eden İstanbullulara tanıtma imkânı bulduk. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan

4 gün boyunca Kayserimizi anlatma fırsatı bulduk. Akkışlamızın yöresel ürünleri, yöresel kıyafetleri, yaşanmış olan tüm hatıralarımızı burada Akkışlalı hemşerilerimize ve ziyaret eden İstanbul halkına tanıtma imkanına kavuştuk. Akkışla özelinde meşhur ürünlerimizi, özellikle yeni patentini alacağımız gilaburulu lokumumuzu, koyun yoğurdumuzu, gilaburumuzu ve taze sıkılmış gilaburu suyumuzu buraya getirdik. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki ve Kayseri Valimiz Sayın Gökmen Çiçek standımızı ziyaret ettiklerinde kendilerine meşhur koyun yoğurdumuzu ikram ettik. Çok beğendiler. Bize ilçemizi ve değerlerimizi tanıtma imkânı sağlayan bu anlamlı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Sarız Belediye Bakanı Baki Bayrak

Kayseri Tanıtım Günleri’nde Sarız’ı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Güzel bir stant oluşturduk. Sarız’a özel ürünlerimizi satış amaçlı değil tanıtım amacıyla getirdik. Daha çok kilimi ve Sarız yöresinin ürünlerini öne çıkartmaya çalıştık ve gurbetteki hemşerilerimizin geçmişlerine ait ögeleri buraya taşıdık, onlarla buluşturduk. Hemşerilerimizle orada hemhal olup sohbetler ettik, bir araya gelip muhabbet ettik. En çok da bunu özlemişiz. Sarızlı büyüklerimiz ve tanıdıklarımız hep yanımızdaydı, onların dualarını alıp birlikte geçmişi yad edip geleceğe yönelik sohbetler yaptık. İstanbul’da yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Sarızlı vatandaşlarımızın çoğu bizi Yenikapı’da yalnız bırakmadılar. Standımızı ziyaret eden herkesin ayağına sağlık. Hepsine çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun

Kayserimizin değerlerini tanıtmak gerek İstanbullular gerekse de hemşerilerimizi burada buluşturmak amacıyla organize edilen Kayseri Tanıtım Günleri için valiliğimiz, tüm ilçe belediyelerimiz ve kaymakamlarımız stantlarıyla etkinlik alanında yerlerini aldılar. Biliyorsunuz ki Kayseri’nin kadim bir geçmişi var. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğundan zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahiptir. Ayrıca zengin bir mutfağı ve ticari geçmişi olan bir şehirdir. 4 gün boyunca Kayserimizin tüm bu değerleri bir nebzede olsa tanıtılmaya çalışıldı. İstanbul’da tanıtmaya çalıştığımız değerlerin çok daha fazlasını yerinde görmek için Kayseri’nin ziyaret edilmesi lazım. Etkinlik alanlarında çok sınırlı düzeyde tanıtım yapabiliyoruz. Örneğin İncesu ilçemizden çıkan, Roma dönemine ait mozaik eserler stantlarda sadece anlatılabilir ancak yerinde görmekle bir tutulamaz. Kazı çalışmalarımıza değinecek olursak mevcuttaki Kültepe ve Keykubadiye kazısının dışında İncesu Örenşehir’de kazı çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl Erdemli Vadisi’nde Saray Manastırı olarak adlandırdığımız yapının içinde de bir temizlik çalışması yaptık. Büyükşehir Belediyesi ile ortak yaptığımız kazı çalışmalarımız devam ediyor. Kızıl Köşk ve Seyyid Burhaneddin Hz. mezarlığı içerisinde bir türbenin kazısı yapıldı, türbenin restorasyonu gerçekleştirildi. Çalışmalarımıza hassasiyetle devam edeceğiz. 6000 yıllık köklü bir geçmişimiz var, yapılan çalışmalar gösteriyor ki bu tarih daha da geçmişe gidecek. Etkinliğimize hem İstanbul’da yaşayan Kayserili hemşerilerimiz hem de İstanbul halkı ilgi gösterdiler, bu ilgi giderek artacak, eminiz. Burada elimizden geldiğince değerlerimizi tanıtarak çok daha fazlasının Kayseri’de olduğunu belirterek herkesi Kayseri’ye davet ediyoruz.

Bünyan Kaymakamı Turgut Gülen

Bünyan Kadın Kooperatifi olarak hem kültür çadırında hem de yöresel ürünler çadırında yerimizi aldık. Bünyan’da Kadın Kooperatifimizin ürettiği ürünleri sattık. Belediye Başkanımız Özkan Altun sağ olsun bir stant kiraladı ve ilçemizi en güzel şekilde tanıtma imkânı sağladı. Bizi İstanbul’da yalnız bırakmayan Kayserili basın mensuplarımıza ve hemşerilerimize teşekkür ederim.

Talas Belediyesi’nde Görevli Sanat Tarihçisi Özcan Eroğlu

Burada Talas’ın hem tarihi dokusunu hem de modern şehir yerleşmesini ifade etmeye çalışıyoruz. Gelen ziyaretçilerimiz Talas’ta bir anı yaşasın istiyoruz. Misafirlerimiz için hazırladığımız promosyonlarla kendilerini Talas’ta gibi hissedecekleri bir ortam hazırladık. Bu sebeple Talas’ın tarihi dokunun önemli noktalarından biri olan Osmanlı Sokağı’nı stant tasarımımızda işleyerek Talas’ı İstanbul’a bir nebze olsun taşımış olduk. Standımızı ziyaret eden misafirlerimiz burada fotoğraf çektirerek, masalarımızda oturup sohbet ederek kendilerini gerçekten Talas’ta bir an yaşamış gibi hissediyorlar. Talas’ta tarihi miras değerlerimiz çok zengin. Talas’ta 450m2’lik bir alan dahilinde bulunan 30 mahallemizin isimlerini buradaki ağacımızın yaprakları üzerine yazdık. Sembolik olarak tüm mahallelerimizi buraya taşımış olduk. Ayrıca Talas Belediye’sinin destekleri ile 2 adet kadın kooperatifi hizmet üretmeye devam ediyor. Onların ürettikleri ürünleri standımızı ziyaret eden misafirlerimize tanıtım amaçlı hediye ediyoruz.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy

Güzel bir atmosferle karşılaştık. Hemşerilerimizle burada görüşmek ve tanışmak bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu tür etkinliklerin en önemli özelliği şehrimizin tanıtımına katkı sağlamaktır. Bu tanıtıma öncülük eden İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin, KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş

Kayserili çiftçilerimizi temsilen Tanıtım Günleri etkinliğine katıldık. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Harika bir organizasyon olmuş. Herkesle muhabbet ederek hemşerilerimizle hasret gidermeye geldik. Bizim güzel tarım ürünlerimiz var; elmamız, aspir yağımız, gilaburumuz, bulgurumuz var. Tüm bu ürünleri İstanbul’da görmek bizi çok mutlu etti.

Beylikdüzü Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır

Şimdiye kadar İstanbul Yenikapı’da Kayseri Tanıtım Günleri hiç yapılmamıştı. Ama biz, İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin ile birlikte Beylikdüzü’nde 6 sene mantı festivali yaptık. 5-6 bin arası ziyaretçiye mantı ikramında bulunduk. Fikret beyle birlikte, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda bu etkinliği gerçekleştirebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’ndan ricada bulunduk. Bizi kırmadı ve alanın tahsis edilmesini sağladı, kendisine şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Ayrıca böyle güzel bir organizasyona imza attıkları için İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin’e, KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel’e teşekkür ediyorum. Tüm belediye başkanlarımız sağ olsunlar katıldılar. Halkımız da etkinliğimize büyük ilgi gösterdiler. Mutlu olduk, gurur duyduk.

İstanbul Büyükçekmece Kayserililer Derneği Başkanı Fatih Uzun

Etkinliklerimizi her zaman İSTKAYDER ile birlikte yaptık. Bundan evvel Beylikdüzü’nde 6 kez mantı festivali yapmıştık. İlk defa Yenikapı’da Kayseri Tanıtım Günleri’ni yine biz organize ettik ve çok güzel geçti. 2 aylık bir çalışmanın sonucunun böyle memnun edici olması bizleri onurlandırmıştır. Memleketimize has bazı ürünlerle ben bile burada ilk kez tanıştım. Mesela Nevzine Tatlısı’nı ilk kez burada yedim. Kayserili olup da yeni yeni Kayseri’yi tanıyor olmak tuhaf tabi. Örneğin gilaburunun lokumunu yapmışlar, çok az şekerli hatta şekersiz bile diyebiliriz. Belediyelerimiz buraya çok güzel ürünler getirmişler. Tüm stantlar dolu dolu hazırlık yapmışlar. Hemşerilerimiz etkinliğimize yoğun ilgi gösterdiler. Sosyal medyada yaptığımız reklamlar sayesinde İstanbul halkı da etkinliğimize katılarak burada gerçek pastırmayı, sucuğu, mantımızı, yağlamamızı ve daha nice lezzetlerimizi tatma ve tanıma fırsatı buldular. Katkılarından dolayı dernek yönetimindeki arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Ayrıca etkinlik alanında düzenlediğimiz yarışmalarda kazananlara takdim ettiğimiz hediyelerin sponsoru olan CVS markasının sahibi Mehmet Dinç kardeşimize de şükranlarımızı sunuyoruz.

Hayırsever Kayserili Av. Mehmet Altun

İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin ve KAYFED Başkanı Muhammed Ali Temel’e bizleri hemşerilerimizle buluşturdukları için gönülden teşekkür ediyorum. Allah kalplerimizi birbirimize karşı birleştirsin. Kayseri Tanıtım Günleri’nin hayırlara vesile olmasını yürekten diliyorum.

HABER: Meltem Suzan ZEKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir