4. Geleneksel İstkayder Mantı Festivali

İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İSTKAYDER) ve Beylikdüzü Belediyesi’nin işbirliği ile organize edilen mantı festivalinin, bu yıl dördüncüsü düzenlendi. Mekan sponsorluğunu Beylikdüzü Belediyesi Yakuplu Sosyal Tesisleri’nin yaptığı etkinliğe Beylikdüzü ve çevre ilçelerden yüzlerce misafir katıldı.

1 TON MANTI İKRAM EDİLDİ!

Kayseri’nin meşhur ve vazgeçilmez lezzeti olan mantı, etkinlik alanında Kayserili aşçılar tarafından pişirilip vatandaşlara servis edildi. İlk tabakların ikramını İSTKAYDER Kurucu Başkanı Fikret Şahin ile Beylikdüzü Belediye Başkan Vekili Ömer Şatır birlikte yaptılar. İkram sırasında uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçiler, bir yandan memnuniyetlerini dile getirirken diğer yanda dernek yöneticilerinden Kayseri’ye özgü yöresel yemek ve gelenekler hakkında bilgiler aldılar. Sanatçı Kul Mustafa ve Onur Cihan’ın yöresel türkülerle renk kattığı festivalde vatandaşlara 1 ton mantı ikram edildi. Yoğun istek ve katılım durumuna bakılırsa, gelecek yıl bu rakamın 2 ton olarak artması bekleniyor.

BEYLİKDÜZÜ PROTOKOLÜ PAZAR TATİLİNİ MANTI FESTİVALİNE AYIRDI!

Kayseri’nin ismiyle özdeşleşen kültürel değerlerin tanıtımı için düzenlenen mantı festivaline İSTKAYDER Kurucu Başkanı Fikret Şahin, Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır, Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Belediyesi Eski Başkanı Vehbi Orakçı, Ak Parti Beylikdüzü Meclis Üyesi Nihat Kılıç, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Platformu Başkanı Hayrettin Peksoy, MHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Ali Aydın, Ak Parti Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Dernekleri Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve Yöneticileri, Muhtarlar, Beylikdüzü bölgesinin tanınmış iş adamları, Beylikdüzü sakinleri ve çevre illerden vatandaşlar katılım sağladılar. Festival Mustafa Demir hocanın kuran tilaveti, akabinde Beylikdüzü İlçe Müftü Vekili Lütfü Aydın’ın şükür ve bereket duası ve protokol üyelerinin konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İSTKAYDER Kurucu Başkanı Fikret Şahin,

“İstanbul’da hayatın pahalı olduğunun farkındayız. Çocuklarını İstanbul’a okumaya gönderen Kayserili ailelerimizin çocuklarına burs yardımında bulunarak, maddi yüklerini bir nebze de olsa hafifletmeye çalışıyoruz. Biz hemşeriler olarak biriz, beraberiz, bu tarz aktivitelerle bağımızı güçlendirmek niyetindeyiz. Bizimle aynı amaca hizmet etmek için bizlerle omuz omuza veren Belediyemize, dernek yöneticilerimize, üyelerimize, sponsorlarımıza ve davetimize icabet eden tüm misafirlerimize teşekkürü borç bilirim.” şeklinde konuştu.

Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır ise sahneye çıktığında aldığı alkışı az bulduğuna dair bir espri ile konuşmasına başladı. Şatır,

“Mantı bahane, gayemiz sizlerle bir araya gelmek, hemşerilerimizle dertleşmek, tanımadıklarımızla tanışmak, bir arada olup fikir alışverişinde bulunmak.” dedi.

Herkese katılımları için teşekkür eden Şatır, dernek başkanı Fikret Şahin ile beraber etkinliklerde emeği geçen sponsor ve konuklara plaket takdiminde bulundular.

FESTİVALE İLGİ HER GEÇEN YIL DAHA DA ARTIYOR!

Geçen yıllarda 3 kez düzenlenen mantı festivali Aralık ve Ocak aylarında yapılmıştı. Buna rağmen yoğun katılım olmuştu. Bu kez havanın sıcak olmasından dolayı ziyaretçi sayısı 2 katına çıktı. Daha önceki festivallere de katılmış olup enfes Kayseri mantısının tadına doyamayan vatandaşlar, bu tür organizasyonların gerçekleşmesinden mutluluk duyduklarını ifade ederek, Beylikdüzü Belediyesi ve İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin’e teşekkürlerini sundular.

Mantı günü ile ilgili tüm fotoğraflar için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir